
Maloletni dečak koji je jutros u školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu pucajući iz pištolja usmrtio osmoro dece i čuvara, a ranio još šestoro dece i nastavnicu – neće krivično odgovarati, s obzirom da nema punih 14 godina. U slučaju kada počinilac nije navršio 14 godina, kako je za izjavio advokat Boško Knežević – ne postoji mogućnost krivičnog ili prekršajnog gonjenja. Roditelj može da odgovara, ali samo – prekršajno. Kada je reč o njegovom pravu na osnovno obrazovanje, najteža sankcija može biti – premeštaj u drugu školu.
Učenik Osnovne škole “Vladislav Ribnikar” koji je zbog sumnje da je izvršio ovaj zločin uhapšen u školskom dvorištu, rođen je 2009. godine.
Da li će biti krivično gonjen zavisi prvenstveno od toga da li ima punih 14 godina života. S obzirom da je načelnik beogradske policije Veselin Milić na konferenciji za novinare istakao da je osumnjičeni rođen 30. jula 2009, jasno je da još nije napunio 14, piše portal N1info.rs.
– U pogledu, krivičnog gonjenja i eventualnog krivičnog sankcionisanja, na ovog učinioca će se primenjivati Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica, koji je specijalni propis u odonosu na Krivični zakonik i Zakonik o krivičnom postupku – objašnjava Boško Knežević.

Ne postoji mogućnost prekršajnog ili krivičnog gonjenja
Sagovornik portala N1 ističe da, prema odrebi člana 2 ovog Zakona, ukoliko lice koje je učinilo delo, odnosno učinilac, u momentu kada je delo učinjeno, nije navršilo četrnaestu godinu života – prema njemu se ne mogu izreći krivične sankcije, niti primeniti druge mere koje predviđa ovaj Zakon.
– Stoga, ukoliko učinilac još nije navršio 14 godina života, ne postoji mogućnost krivičnog ili prekršajnog gonjenja u odnosu na njega – pojašnjava Knežević.
Krivično gonjenje prema učiniocu moći će se preduzeti samo ukoliko je navršio 14 godina života.
– Kada govorimo o konkretnom slučaju, ovaj učinilac bi bio, u smislu Zakona, mlađi maloletnik, pošto nije još navršio 16 godina – navodi on.
Knežević smatra da će, u zavisnosti od konkretnog opredeljenja dela od strane postupajućeg višeg javnog tužioca u Beogradu, ovo delo biti kvalifikovano ili kao “sticaj više krivičnih dela teškog ubistva“, ili “sticaj više krivičnih dela ubistva“.
– U pogledu eventualnog sankcionisanja, Zakon, u članu 9, stav 2, predviđeno je da se mlađem maloletniku mogu izreći samo vaspitne mere, čime je isključena mogućnost izricanja maloletničkog zatvora – precizira sagovornik.
Kada se govori o vaspitnim merama, postoje tri mogućnosti.
Vaspitne mere
Prva su mere upozorenja i usmeravanja: sudski ukor i posebne obaveze.
Drugu meru predstavljaju mere pojačanog nadzora: pojačan nadzor od strane roditelja, usvojioca ili staraoca, pojačan nadzor u drugoj porodici, pojačan nadzor od strane organa starateljstva, pojačan nadzor uz dnevni boravak u odgovarajućoj ustanovi za vaspitavanje i obrazovanje maloletnika.
Treće su zavodske mere: upućivanje u vaspitnu ustanovu, upućivanje u vaspitno-popravni dom, upućivanje u posebnu ustanovu za lečenje i osposobljavanje.
– Svakako, imajući u vidu prirodu i intenzitet učinjenih dela, ispunjeni su uslovi za najstrožu sankciju koja se po ovom Zakonu može izreći mlađem maloletniku – upućivanje u vaspitno-popravni dom. Ipak, bez obzira na težinu i obim učinjenog dela, ovo upućivanje u vaspitno-popravni dom može trajati najduže četiri godine, a na svakih šest meseci se vrši preispitivanje osnova za obustavu izvršenja ove mere – precizira advokat Knežević.
Odgovornost roditelja
Boško Knežević ističe da nezavisno od mogućnosti krivičnog gonjenja i krivičnog sankcionisanja maloletnog učinioca, prema odredbama Zakona o prekršajima kao i prema kaznenim odredbama Zakona o osovama sistema obrazovanja i vaspitanja, postoji mogućnost vođenja prekršajnog postupka protiv roditelja u konkretnom slučaju za pojedine prekršaje.
– Kada se radi o disciplinskom postupku u obrazovnoj ustanovi, Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja je propisano da se za teže povrede direktor pokreće postupak odmah, a najkasnije u roku od dva dana od dana saznanja, o čemu odmah, a najkasnije narednog radnog dana obaveštava roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika. Direktor vodi i okončava postupak. Ukoliko se učenik ispiše iz škole pre okončanja postupka, u ispisnicu se unosi napomena da je protiv učenika vođen postupak – precizira advokat.
Najteža sankcija – premeštaj u drugu školu
Knežević ističe da, imajući u vidu da je osnovno obrazovanje Ustavom Republike Srbije predviđeno kao obavezno, to je kao najteža disciplinska sankcija predviđena – premeštaj učenika od petog do osmog razreda u drugu osnovnu školu na osnovu odluke nastavničkog veća, uz saglasnost škole u koju prelazi, a uz obaveštavanje roditelja odnosno drugog zakonskog zastupnika.
– Potpuno je drugo pitanje koja će škola tu saglasnost dati – ističe Knežević.
Kako N1info.rs navodi, u slučaju da ne dobije saglasnost druge škole – ostaje u postojećoj.
Tekst preuzet sa portala https://www.mojnovisad.com/