Porodičnim zakonom predviđeno je da brak prestaje smrću supružnika, poništenjem i razvodom. U ovom tekstu pozabavićemo se temom poništenja braka, i saznati kada postoje razlozi za to koje zakon priznaje.poništaj braka
Kada brak može biti poništen?
Da bi jedan brak prestao poništenjem, potrebno je da postoji neka od bračnih smetnji koja dovodi do apsolutne ništavosti ili rušljivosti braka. poništaj braka
1. Brak je ništavan ukoliko je:
- brak sklopljen između lica istog pola / izjave volje supružnika nisu bile potvrdne / brak nije sklopljen pred matičarem
- brak nije sklopljen radi ostvarivanja zajednice života supružnika (osim ako zajednica života bude naknadno uspostavljena)
- brak sklopljen za vreme trajanja ranijeg braka supružnika
- brak sklopilo lice nesposobno za rasuđivanje (osim ako sposobnost za rasuđivanje nastupi kasnije, tada brak postaje rušljiv)
- brak sklopljen između krvnih, adoptivnih ili tazbinskih srodnika
- brak sklopljen između staratelja i štićenika
2. Rušljivost postoji ako je:
- brak sklopilo maloletno lice bez dozvole suda
- na sklapanje braka supružnik pristao pod dejstvom prinude
- na sklapanje braka supružnik pristao u zabludi o ličnosti drugog supružnika ili o nekoj njegovoj bitnoj osobini.
Kako se pokreće postupak za poništenje braka?
Pravo na poništenje braka ostvaruje se u parničnom postupku koji se pokreće podnošenjem tužbe mesno nadležnom osnovnom sudu. Mesno nadležnim sudom smatra se sud na čijem području tuženi ima prebivalište (opšta mesna nadležnost), kao i sud na čijem području su supružnici imali poslednje zajedničko prebivalište (posebna mesna nadležnost).
Ko može da ponese tužbu?
Kada je reč o bračnim smetnjama koje dovode do apsolutne ništavosti braka, tužbu mogu podneti supružnici, lica koja imaju pravni interes da brak bude poništen, kao i javni tužilac.
S druge strane, pravo na poništenje braka zbog postojanja bračnih smetnji koje dovode do rušljivosti braka, tužbu može podneti maloletno lice koje je zaključilo brak kao i zakonski zastupnik do njegovog punoletstva, supružnik koji je brak zaključio pod dejstvom pridnude i supružnik koji je brak zaključio u zabludi.
Koji je rok za podnošenje tužbe?
Kada je reč o bračnim smetnjama koje dovode do apsolutne ništavosti braka, pravo na podnošenje tužbe ne zastareva. Važno je napomenuti da se ništav brak može poništiti i posle njegovog prestanka (smrću supružnika ili razvodom).
Rokovi za podnošenje tužbe za poništenje rušljivog braka razlikuju se spram toga o kojoj bračnoj smetnji je reč, kao i spram toga ko podnosi tužbu. Pa tako, supružnik na čijoj strani postoji bračna smetnja, može pokrenuti postupak u roku od godinu dana: od dana nastupanja punoletstva maloletnog supružnika / od dana prestanka prinude ili zablude pod kojom je brak zaključen / od dana prestanka nesposobnosti za rasuđivanje ili od dana pravnosnažnosti sudske odluke kojom je supružniku vraćena poslovna sposobnost. Kada tužbu podnosi roditelj ili staratelj (uz prethodno dobijenu saglasnost organa starateljstva) maloletnog supružnika koji je brak zaključio bez dozvole suda, isti to može učiniti najkasnije do dana punoletsva maloletnog supružnika.
Da li je tužbu moguće podneti putem punomoćnika?
Bilo da je reč o poništaju braka zbog ništavosti ili zbog rušljivosti, tužba se može podneti nadležnom sudu putem advokata, čije punomoćje mora biti overeno od strane javnog beležnika i izdato samo radi zastupanja u bračnom sporu.
Kako izgleda postupanje suda po tužbi, odnosno kako izgleda tok postupka?
Poništaj braka, kao bračni spor, predstavlja poseban parnični postupak koji odlikuje hitnost budući da se radi o odlučivanju o porodičnim odnosima.
Hitnost postupka obuhvata sledeća pravila:
1. sud tužbu ne dostavlja tuženom na odgovor;
2. postupak se sprovodi na najviše dva ročišta;
3. prvo ročište sud mora zakazati u roku od 15 dana od dana prijema tužbe u sud;
4. drugostepeni sud je dužan da odluku po žalbi donese u roku od 30 dana.
Na ročištima sud izvodi sve relevantne dokaze koji upućuju na postojanje, odnosno nepostojanje bračnih smetnji. Pored toga, ovaj postupak karakteriše i istražno načelo, što znači da sud može utvrđivati činjenice koje nisu među strankama sporne, ukoliko smatra da su iste bitne za donošenje pravilne i zakonite odluke.
U toku trajanja postupka isključena je javnost, što znači da na ročištima pored suda (sudije pojedinca i dvoje sudija porotnika), zapisničara, parničnih stranaka, njihovih eventualnih zakonskih zastupnika i punomoćnika, ne može niko da prisustvuje. Izuzetak su lica koja su pozvana u sud u svojstvu svedoka, koja imaju pravo da prisustvuju na ročištu samo u toku davanja iskaza.
Kakva odluka može biti doneta?
Sud o tužbenom zahtevu odlučuje u formi presude kojom može zahtev usvojiti i brak poništiti, odnosno odbiti tužbeni zahtev i time brak ostaviti na snazi.
Za postupak za poništenje braka karakteristično je pravilo da sud ne može doneti presudu zbog propuštanja, niti presudu na osnovu priznanja ili odricanja (reč je o presudama koje se zasnivaju na pretpostavci prećutnog, konkludentnog priznanja relevantnih činjenica od strane tuženog, odnosno na izričitom priznanju tuženog o osnovanosti tužbenog zahteva, kao i na izjavi tužioca o odricanju od tužbenog zahteva)
Ne postoji mogućnost zaključenja sudskog poravnanja između parničnih stranaka
Šta ako stranka u postupku nije zadovoljna odlukom suda?
Parnična stranka koja nije zadovoljna ishodom spora, odnosno koja nije zadovoljna sudskom odlukom, ima pravo da izjavi žalbu nadležnom drugostepenom sudu u roku od 15 dana od dana prijema prepisa presude.
Pravnosnažna presuda kojom je usvojen tužbeni zahtev, odnosno kojom je poništen brak, ne može se u tom delu pobijati vanrednim pravnim lekovima (budući da je brak prestao pravnosnažnošću odluke o poništenju braka i isti se ne može više uspostaviti, osim ponovnim sklapanjem, čak i uprkos tome što se vanredni pravni lek pokaže kao osnovan)
Kako smrt jednog supružnika, kao parnične stranke, utiče na tok postupka?
U slučaju smrti supružnika, njegovi naslednici ne stiču pravo na podnošenje tužbe za poništenje braka, već samo pravo da ukoliko je smrt supružnika nastupila pre pravnosnažnog okončanja postupka, nastave započetu parnicu za koju je sud utvrdio prekid postupka, ali sa novim tužbenim zahtevom – utvrđenje postojanja osnova za poništenje braka
Potreban vam je advokat za poništenje braka?
Postupak za poništaj braka je kompeksne prirode i angažovanje advokata će pomoći da na najbolji način ostvarite Vaše interese, uz pružanje stručne i adekvatne pravne pomoći. Za pomoć u zastupanju možete se informisati kod Advokati Novi Sad
Autor teksta je advokat Nataša Igić. Stanovišta izražena u ovom tekstu su mišljenja autora, a ne nužno ostalih advokata i advokatskih pripravnika advokatske kancelarije i isti ne mogu biti pozvani na odgovornost za izraženo mišljenje autora