Predmet nasleđivanja je zaostavština, a isto je regulisano Zakonom o nasleđivanju iz 1995. godine. Da bismo približili sam pojam testamenta i testamentarnog nasleđivanja, nužno je definisati ove pojmove. U našoj državi možete naslediti zaostavštinu uz pomoć testamenta, a ukoliko on ne postoji, ili je nevažeći, imovina se raspodeljuje zakonskim naslednicima. Zbog toga je ukoliko želite da napišete testament, ili imate dodatna pitanja o nasleđivanju, bitno da razumete koje vrste testamenta postoje i kako on postaje vežeći dokument.
Predmet nasleđivanjaprimer
Zaostavštnu čine sva prava podobna za nasleđivanje koja su ostaviocu pripadala u trenutku smrti. U taj pojam ne spadaju predmeti domaćinstva manje vrednosti (nameštaj, posteljina i slično) koji služe svakodnevnim potrebama ostaviočevih potomaka, njegovog bračnog druga ili roditelja, ako su sa njim živeli u zajedničkom domaćinstvu, već oni postaju zajednička svojina ovih lica.
Zaostavštinom se ne smatraju ni dobra za koju su ostaviočevu imovinu uvećali njegovi potomci koji su s njime živeli u zajednici i koji su svojim trudom, zaradom ili pomaganjem u privređivanju, već ta imovina pripada potomku, srazmerno delu za koji je uvećao ostaviočevu imovinu.
Predmet nasleđivanja se može naslediti na dva načina: putem zakona i testamenta. U ovom tekstu ćemo Vam predstaviti testamentarno nasleđivanje i njegove forme. testa
ment primer
Nasleđivanje putem testamenta
Кada pomenemo testamentarno nasleđivanje, govorimo o nasleđivanju na osnovu poslednje volje ostavioca. Međutim, to ne znači da testament može sačiniti svako lice. Zaveštajnu sposobnost imaju lica koja su navršila petnaest godina života i sposobna su za rasuđivanje.
Da bi bilo punovažno, zaveštanje mora biti sačinjeno u obliku i pod uslovima određenim Zakonom o nasleđivanju.
Oblici testamentarnog nasleđivanja
Postoje različiti oblici testamentarnog nasleđivanja i to: svojeručno zaveštanje, pismeno zaveštanje, sudski, javnobeležnički, konzularni, vojni, brodski, usmeni i međunarodni testament.
- Svojeručno zaveštanje predstavlja zaveštanje koje ostavilac može sačiniti ukoliko zna da čita i piše, budući da je neophodno da isto bude svojeručno napisano i potpisano.
- Pismeno zaveštanje pred svedocima je takođe jedan od oblika zaveštanja koje ostavilac koji zna da čita i piše može sačiniti tako što će pred dva svedoka izjaviti da je tekst sačinjenog testamenta pročitao, da je to njegova poslednja volja, a potom se na isto svojeručno potpisati. Za punovažnost zaveštanja, neophodan je i potpis svedoka na samom zaveštanju.
- Sudski testament je testament koji sastavlja sudija prema kazivanju zaveštaoca, kojim se potvrđuje da je isti zaveštanje u prisustvu sudije pročitao i potpisao.
- Javnobeležnički testament je testament koji po kazivanju zaveštaoca sastavlja javni beležnik u obliku javnobeležničkog zapisa i za isti je potrebno platiti naknadu javnom beležniku u skladu sa javnobeležničkom tarifom. Posebna naknada se plaća u slučaju da se zaveštalac odluči da se takav testament poveri na čuvanje javnom beležniku.
- Кonzularni testament je testament koji srpskom državnjaninu u inostranstvu sastavlja konzularni predstavnik Srbije po pravilima za sastavljanje sudskog testamenta.
- Brodski testament je oblik testamenta koji u izuzetnim prilikama zaveštaocu koji se nalazi na srpskom brodu sastavlja zapovednik broda po pravilima za sastavljanje sudskog testamenta i njegovo važenje je ograničeno na period od 30 dana po povratku zaveštaoca u Republiku Srbiju.
- Vojni testament je testament koji za vreme mobilizacije i rata licu na vojnoj dužnosti sastavlja ovlašćeni vojni starešina po pravilima za sastavljanje sudskog testamenta i njegovo važenje je ograničeno na 60 dana od dana završetka rata, ili 30 dana od dana demobilisanja.
- Usmeni testament je privatni testament koji se sastavlja tako što zaveštalac usmeno izjavljuje svoju volju pred tri istovremeno prisutna svedoka kada usled izuzetnih prilika nije u mogućnosti da raspolaže svojom imovinom u nekoj drugoj formi i isti se sačinjava najčešće kada je zaveštalac na samrti kao izraz njegove poslednje volje. Obaveza svedoka je da bez odlaganja napismeno sastave zaveštaočevu izjavu i da je predaju sudu ili da je pred sudom ponove.
- Međunarodni testament je redovan i javni testament koji se sastavlja tako što zaveštalac pred ovlaštenim licem i dva istovremeno prisutna svedoka izjavljuje da je unapred sastavljeno pismeno njegov testament i da je upoznat sa njegovom sadržinom i u njihovom prisustvu ga potpiše.
Angažovanje advokata za pisanje testamenta
Najčešći i u praksi najjednostavniji način sačinjavanja testamenta jeste upravo sačinjavanje pismenog testamenta od strane advokata, uz prisustvo dva svedoka. Advokatu se možete obratiti radi sastavljanja primerka pomenutog testamenta. Prednost ovakvog zaveštanja je što se zaveštaocu pruža adekvatna pravna pomoć od strane advokata, umanjuje se mogućnost za kasnije pobijanje takvog testamenta i obezbeđuje da se na pravilan i zakonit način raspolaže celokupnom ili delom imovine koju zaveštalac želi da ostavi testamentom.
Autor teksta je advokatski pripravnik Maja Pušara. Stanovišta izražena u ovom tekstu su mišljenja autora, a ne nužno ostalih advokata i advokatskih pripravnika advokatske kancelarije i isti ne mogu biti pozvani na odgovornost za izraženo mišljenje autora testament primer